Jak proces palenia ziarna wpływa na smak kawy?

Kawa palona, zielona, średnio palona, mocno palona – to często informacje, które puszczamy bez głębszego zastanawiania się po jaką kawę tak naprawdę sięgamy. Kawa w stanie surowym to kawa zielona, uznawana za podstawowego sprzymierzeńca w odchudzaniu. Ma też zupełnie inne właściwości, smak i aromat od tej okreslanej mianem np. ciemno palonej. Ale nie o odchudzaniu chcemy dziś napisać a o wpływie palenia na smak i ilość kofeiny w kawie.

Która kawa jest mocniejsza jasno czy ciemno palona?

Na samym początku powiedzmy sobie od razu sposób palenia kawy znacząco wpływa na zawartość kofeiny. Im dłużej trwa wypalanie, tym mniej w nich kofeiny. Jasno palona kawa ma wyższą kwasowość, bogatszy aromat, wysoką słodycz, dzięki procesowi karmelizacji zawartej w niej cukrów. Ciemniej palone ziarna pozornie uważane są jako mocniejsze, przez zwiększenie komponentów gorzkich pochodzących ze spalania węglowodanów i białek.

Istotne jest aby dobrać sposób zmielenia kawy i jej wypalenia do sposobu przygotowania danego napoju. Dla przykładu chcąc przyrządzić sobie i bliskim kawę w dripperze zdecydujmy sie na  jasno paloną kawę ziarnistą Arabica. Jeśli nie mamy doświadczenia, boimy się popełnić kawowego faux-pas, a jednocześnie chcemy ugościć znajomych pyszną kawą z ekspresu lepiej zdecydować się na kawę w ziarnach średnio paloną, która jest uniwersalna w smaku i mocy naparu, sprawdzi się do przygotowania kawy w dowolny sposób.

Kawa jasno palona – cynamonowa moc

Kawa jasno-palona daje napar koloru cynamonu, czyli jest koloru delikatnie brązowego. Cechuje się naturalnym smakiem i lekkością, a także dużą zawartością kofeiny. W smaku wyraźnie wyczuć w niej można kwaskowatość o nucie cytrusowej.

Kawa średnio palona – zbilansowana w smaku

W przypadku kaw średnio palonych uzyskamy napar nieco ciemnijszej brązowej barwy, a sama kawa będzie wydawać się bardziej zbilansowana w smaku: ani kwaśna ani gorzka o optymalnej zawartości w sobie kofeiny.

Kawa średnio ciemno palona to odmiana powyższego typu ziaren kawy, które charakteryzują się lekkim połyskiem i ciemną barwą. W smaku wyczuwalne są akordy czekoladowe, nawet lekko pikantne, mimo mocnego smaku cechyhe się dość niską zawartością kofeiny.

Kawa ciemno palona – intesywnie pachnąca z niską zawartością kofeiny

W myśl tego co napisaliśmy na początku nikogo nie zaskoczy fakt, iż ciemne kawy cechują się najmnijeszą zawartością kofeiny spośród innych omówionych sposobów wypalania kaw. Przygotowany zeń napar będzie miał intensywną cimną barwę i aromat, w jego smaku dominować będą smaki gorzkiej czekolady. 

Jak odróżnić kawęc jasno od ciemno palonej? 

Podsumowując:

  • kawa jasno palona jest słodsza, wyraźnie kwaskowa, ciemna ma mniej goryczy,
  • kawa jasno palona zawiera naturalne cukry skarmelizowane
  • w jasnej kawie wyczuwalne są naturalne aromaty: czekoladowe, słodowe, orzechowe, kwiatowe, owocowe. W ciemno mielonej aromat będzie przypominał popiół, węgiel, nuty rybne,
  • kawa mocno palona w sposób przemysłowy w bardzo wysokiej temperaturze (tańsze kawy słabej jakości) zawiera w sobie związki toksyczne jak np. akrylamid.

Jak odróżnić kawę dobrze zaparzoną od przeparzonej lub niedoparzonej?

Kawa niedoparzona to napar, w którym w smaku dominuje kwaśne odczucie, brak słodyczy i ogólnie słano któtkotrwały posmak kawy. Może dojść do tego stanu wskutek użycia do zaparzania zbyt grubo zmielonych ziaren, źle odmierzonej porcji kawy względem pojemności filiżanki, ogólnie zbyt krótkiego parzenia. Kawa przeparzona będzie nie kwaśna a gorzka, sucha i ogólnie “nadsmakowa”. Może do niej dojść wskutek użycia zbyt dużej ilości proszku kawy, zbyt dużego parzenia, czy też za bardzo zmielonej kawy. Idealnie wykonana kawa będzi przyjemnie kwaskowa o długim posmaku kawy i wyczuwalnych nutach smakowych zależnych od użytego rodzaju palonej kawy. Parząc kawę w kubku zawsze trzeba pamiętać by zalewać zmieloną kawę wodą gorącą, nie wrzącą – po 3 minutach od wyłączenia jej  od momentu zagotowania.